Açık Akademi Yayinevi kapandi

closed.jpgGecenin saat 3’u… Ben bir sebepten uyanmis, saate bakma ihtiyaci hissedip calisma odasina gecmisim. Saate baktiktan sonra BlackBerry’imin yanan isigi ile bu saatte de ne maili acaba bu diye merakimi gidermek icin Gelen kutusuna baktigimda asagidaki maili okumamla birlikte varolan tatli uykum kisa olmayan bir sureligine bolundu…

Milletin “derin” memleket meseleleri ile uykusu kacarken benim bu basit haber ile uykumun kacmasi anormal gelebilir ama bireyin kurtulusu ile devletin kurtulacagina inanan tipler icin(ben gibi) bu tip amator ruhlu profesyonel girisimler bence herseyden onemli.

Ne diyeyim uzuldum, kazanamayan yayinevi adina degil cikarilmasi dusunulen guzel kitaplari okuyamayacak, hep yabanci kaynaklara mecbur kalacak bilisim dunyasi adina uzuldum.

27 Ocak 2007 yilindaki ilk duyuru;

acikkod.PNG

Kaynak: http://web.archive.org/web/20040404055017/http://acikkod.com/

————-

Baris Simsek tarafindan freebsd listesine gonderilen mail.
Değerli EnderUNIX üyeleri,

İki amatörün (İsmail Yenigül ve Barış Şimşek) idealist düşüncelerle hayata geçirdiği Açık Akademi Yayınevi bugün itibarı ile tüzel kişiliğini sonlandırmıştır. Daha açık ifadeyle yayınevimiz kapanmıştır. Şubat 2004’ten bugüne kadar 8 kitap çıkaran yayınevimiz karlılığını kaybettiği ve bir süredir zarara geçtiği için artık kapatılması uygun görüldü. Zira kitaplar tamamen kurucuların maaşları ile basılmaktaydı ve zararı daha fazla süspansiye edecek durumumuz kalmadı.

Yayınevi tecrübesi zararla kapatmış olsak da bize ve literatürümüze çok şey kattığı için mutluyuz. Ticari bazı meseleleri öğrenmek adına bizim için iyi bir okul oldu. Yazmanın daha iyi öğrenmeye vesile olduğunu keşfetmemize yardımcı oldu. Türkiye’de kitap okuyucusunun çok az olduğunu bir takım istatistiklerden öte gözümüzle görerek öğrenmiş olduk. Cağaloğlu’ndaki yayın dünyası ile muhabbet geliştirmiş olduk. Yazın Türk insanının kitap okumadığını ve bu nedenle pek çok yayınevinin yaz aylarında iflasla yüzyüze kaldığını öğrendik. Velhasıl pek çok şey öğretti bu iş bize.

Şu an elimizde yaklaşık 4.000 adet kitap kalmıştır. Bu kitapları stoklarımızı boşaltabilmemiz için yarı fiyatına sitemizden satışa sunduk. Almamış olanlar, yada alıp da hatıra olsun iye tekrar almak isteyenlere duyrulur.

http://dukkan.acikakademi.com
Saygılarımızla
Baris Simsek

http://www.enderunix.org/simsek

This entry was posted in Hayat. Bookmark the permalink.

5 Responses to Açık Akademi Yayinevi kapandi

 1. Deathline says:

  İyide bu mail de 1 Nisan da atılmış(listedeki) daha ilginci yaklaşık bir iki aydır açık akademi sitesindeki kitaplar indirimdeydi zaten, fiyatlarda değişen birşey yok.

 2. Birkaç yayınlarını incelemiştim, gerçekten de yazık oldu.

  Özellikle bilgisayar sektöründeki teknik kitaplar ne yazık ki pek satılmıyor. Herşey internette var diye düşünüyor okuyucular, Tabii ki bu sektördeki değişkenliği/yenilenmeyi de hesaba katmak lazım.

  Sanırım teknik kitaplar için, pdf formatında kitap satmaya doğru gidiliyor artık. O da ne kadar mümkün tartışılır.

 3. alper bektaş says:

  Barış bey kardeşim az önce ihtiyacım olan kitapları sipariş geçtim akmasada damlar hesabı katkısı olur umarım. Kitaplarınız çok iyi ve kaliteli umarım tekrardan açarsınız yayin evini, iyi çalışmalar saygılar…

 4. Ali KORKMAZ says:

  Kendimi 2 şey için kötü hissettim.

  1) iki genç adamin, piyasanin durumuna karsi daha fazla dayanamayip isletmelerini kapatmis olmalarina

  2) Ilk ciktigi gunden beri satin almayi dusundugum ama bi turlu beceremedigim
  TCP/IP ve Ağ Güvenliği kitabini tamda almaya karar vermisken, isletmenin kapanmasi ve fiyatin 20ytl ye dusmesiyle, firsatci gibi gorunmem.

  Lakin ikisi icinde tesellilerim var, birincisi genc arkadaslarin herne olursa olsun bir tecrube kazanmalari ve birdahaki tesebbuslerinde bunu iyi sekilde kullanacak olmalari.
  ikincisi satin alacagim kitabin genisletilmis 2. baskisi sayesinde bu kadar beklememin firsatciliktan degil, kitaba yeni konularin 2. baskisinda eklenecegini ummamdandir.

 5. kemal says:

  selamlar..

  site su anda kapalı durumda sanırım kitaplar anasıl ulaşabilrim işime yarayacak kitap bulabilrim belki diye düşünüyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four − 2 =